London Assembly candidates (constituency)

Below you can find the names of the candidates in the 14 constituencies that you could have voted for on the 6 May 2021. Names are listed alphabetically by surname under each constituency. 

Barnet and Camden

labour logo

CLARKE, Anne Marie Bates

Labour and Co-operative Party

Green Party logo

DE KEYSER, Kirsten

Green Party candidate

Liberal Democrats logo

Liberal Democrats

RAY, Marisha Priyanka

Reform UK logo

ReformUK – London Deserves Better

SIMPSON, Mark George

Conservatives logo

Conservative Party Candidate

WEEDEN-SANZ, Roberto

Bexley and Bromley

labour logo

BORELLA, Stef

Labour and Co-operative Party

Conservatives logo

FORTUNE, Peter Timothy

Conservative & Unionist Party

Green Party logo

Green Party

ION, Mary Elizabeth

Reform UK logo

ReformUK – London Deserves Better

PASTOR, Michael Charles

Liberal Democrats logo

Liberal Democrats

TWEDDLE, Allan Joseph James

Brent and Harrow

Liberal Democrats logo

Liberal Democrats

GEORGIOU, Anton

labour logo

HIRANI, Krupesh

Labour and Co-operative Party

Reform UK logo

ReformUK – London Deserves Better

PRICE, Ian Jeffrey

Conservatives logo

Conservative Party Candidate

SAMUEL-LEPORT, Molly Irene

Green Party logo

Green Party

WALLACE, Emma Jane

City and East (Barking & Dagenham, Newham, Tower Hamlets and the City of London)

Reform UK logo

ReformUK – London Deserves Better

BULL, David Richard

labour logo

DESAI, Unmesh

Labour and Co-operative Party

Liberal Democrats logo

Liberal Democrats

FLOWERS, Richard Dominic

Green Party logo

Green Party

KIELY, Tim

Conservatives logo

Conservative Party Candidate

VANDYKE, Nick

Croydon and Sutton

Liberal Democrats logo

Liberal Democrats

BONHAM, Claire Elizabeth

labour logo

CUMMINGS, Patsy

Labour and Co-operative Party

Conservatives logo

Conservative Party Candidate

GARRATT, Neil Robert

Reform UK logo

ReformUK – London Deserves Better

POLL, Robert Graham Clive

Let London Live logo

Let London Live

SAMPSON, Renos

Green Party logo

Green Party

UNDERWOOD, Peter

Ealing and Hillingdon

Reform UK logo

ReformUK – London Deserves Better

GOODWIN, Anthony Michael

Liberal Democrats logo

Liberal Democrats

KHAN, Hussain Shah

labour logo

SAHOTA, Onkar Singh

Labour and Co-operative Party

Conservatives logo

Conservative Party Candidate

STAFFORD, Gregory James

Green Party logo

Green Party

VAN DE GEER, Marijn Cecile

Enfield and Haringey

Liberal Democrats logo

Liberal Democrats

BARNES, Dawn

Reform UK logo

ReformUK – London Deserves Better

CAIRNS, Deborah Frances

Conservatives logo

DAVID-SANDERS, Lee

The Conservative Party Candidate

Green Party logo

Green Party

FRANCIS, Jarelle

HOLMES, Pamela Anne

labour logo

MCCARTNEY, Joanne

Labour and Co-operative Party

Greenwich and Lewisham

Green Party logo

Green Party

ADOO-KISSI-DEBRAH, Rosamund

Liberal Democrats logo

Liberal Democrats

ANNOUS, Chris

Reform UK logo

ReformUK – London Deserves Better

APOSTOLIDES, Edward

Independent

BUI, Tan

Conservatives logo

Conservative Party Candidate

DAVIS, Charlie

labour logo

DUVALL, Len

Labour and Co-operative Party

Havering and Redbridge

Liberal Democrats logo

Liberal Democrats

CLARKE, Thomas Patrick

Green Party logo

Green Party

COLLINS, Melanie Jane

labour logo

Labour Party

GARFIELD, Judith Anne Naomi

Conservatives logo

Conservative Party Candidate

PRINCE, Keith Anthony

Reform UK logo

ReformUK – London Deserves Better

TICE, Richard James

TUSC logo

Trade Unionist and Socialist Coalition

WALKER, Andy

Lambeth and Southwark

labour logo

AHMAD, Marina Masuma

Labour and Co-operative Party

TUSC logo

Trade Unionist and Socialist Coalition

ASHLEY, April Jacqueline

Reform UK logo

ReformUK – London Deserves Better

CRONIN, John Cornelius

Liberal Democrats logo

Liberal Democrats

CYROT, Florence Beatrice Marie

Conservatives logo

Conservative Party Candidate

GINNETT, Hannah Elizabeth

Green Party logo

SHEPPARD, Claire Frances

The Green Party

Merton and Wandsworth

Conservatives logo

Conservative Party Candidate

CALLAND, Louise Roberta Daisy

labour logo

COOPER, Léonie Alison

Labour and Co-operative Party

Reform UK logo

ReformUK – London Deserves Better

GRAVETT, Roger Edwin

Green Party logo

Green Party

MASLIN, Pippa

Liberal Democrats logo

Liberal Democrats

WIXLEY, Sue

North East (Hackney, Islington and Waltham Forest)

Conservatives logo

Conservative Party Candidate

BEST, Emma Dawn

labour logo

MOEMA, Sem

Labour and Co-operative Party

Liberal Democrats logo

Liberal Democrats

POTHALINGAM, Kate Elizabeth

Green Party logo

Green Party

RUSSELL, Caroline

TUSC logo

Trade Unionist and Socialist Coalition

TAAFFE, Nancy

Reform UK logo

ReformUK – London Deserves Better

WILSON, Alex

South West (Hounslow, Kingston upon Thames and Richmond upon Thames)

labour logo

ATTERTON, Candice Amelia

Labour and Co-operative Party

Let London Live logo

Let London Live

DA BARCA, Sylvia

Reform UK logo

ReformUK – London Deserves Better

DAY, Dominique

Green Party logo

Green Party

FRIEZE, Andree Michelle

Liberal Democrats logo

Liberal Democrats

ROBERTS, Gareth David

Conservatives logo

Conservative Party Candidate

ROGERS, Nicholas James

West Central (Hammersmith & Fulham, Kensington & Chelsea and Westminster)

labour logo

BEGUM, Rita

Labour and Co-operative Party

Conservatives logo

Conservative Party Candidate

DEVENISH, Tony

Let London Live logo

Let London Live

KHOO, Heiko Bernard

Green Party logo

Green Party

POLANSKI, Zack

Reform UK logo

ReformUK – London Deserves Better

RAJAN, Saradhi

Liberal Democrats logo

Liberal Democrats

TOWNSEND, Ted